Na czym polega konsolidacja zadłużenia?

15 kwietnia
08:29 2013

Jeśli czujesz, że gubisz się w swoich finansach, a raty zaciągniętych kredytów zaczynają Cię przerastać, pomyśl nad konsolidacją zadłużenia.

Konsolidacja zadłużenia polega na scaleniu kilku kredytów w jeden. Połączone mogą być tu najróżniejsze zobowiązania, takie jak: kredyt mieszkaniowy, gotówkowy, samochodowy, wszelkiego rodzaju pożyczki, a nawet zadłużenia na kartach kredytowych. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu wszystko to możemy połączyć w jedną niższą ratę.

Jak to możliwe? Przy podpisywaniu umowy o kredyt konsolidacyjny wydłużeniu ulega bowiem okres spłaty, co w konsekwencji daje nam niższą ratę miesięczną. Jednak należy wiedzieć, że gdy wydłużamy okres kredytowania, wzrasta kwota odsetek, a zatem ogólne koszty kredytu rosną.

Mimo to kredyt konsolidacyjny pozwala na przeorganizowanie i uporządkowanie finansów osobistych. Jest też bardzo wygodny – zamiast bowiem pamiętać o dokonywaniu wielu opłat skierowanych do różnych instytucji, tu załatwiamy wszystko jedną opłatą.

Szukasz korzystnego kredytu gotówkowego? Pomoże Ci porównywarka kredytów gotówkowych >>

Kredyty konsolidacyjne często oferują możliwość wzięcia dodatkowej gotówki. Jest to taka dodatkowa część kredytu, która możemy przeznaczyć na dowolne cele, z wyjątkiem tych związanych z działalnością gospodarczą. Przed przyznaniem kredytu konsolidacyjnego bank ponownie przeliczy zdolność kredytową klienta. Warto więc przygotować się do tego wcześniej i za pomocą kalkulatorów dostępnych online sprawdzić, czy mamy zdolność kredytową, która pozwoli nam na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w odpowiedniej wysokości.

Wybierając się do banku po kredyt konsolidacyjny powinniśmy również przygotować umowy zadłużeń, które chcielibyśmy skonsolidować. Bowiem to bank będzie za nas zwracał pieniądze do banków czy innych instytucji finansowych, w których jesteśmy zadłużeni. Dalsza procedura wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku przyznania jakiegokolwiek innego kredytu: składamy wniosek, dokumenty i czekamy na decyzję banku.