Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Niedziela, 05 lipca 2020 r. Imieniny: Karoliny i Antoniego
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Zobacz też

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Wielu kredytobiorcom początkowy podpisywanie umowy kredytowej oraz początkowy okres spłaty kredytu kojarzy się z mnóstwem formalności i piętrzącymi się dodatkowymi opłatami. Niestety, tak właśnie jest i trudno tego uniknąć. Jednym z takich dodatkowych kosztów w pierwszych miesiącach spłaty kredyty mieszkaniowego jest ubezpieczenie pomostowe. Czym ono jest i z jakimi dokumentami się wiąże?

 

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest sama kredytowana nieruchomość. Jest to dla banku zabezpieczenie pewne, w związku z tym mogą one zaoferować przy takim kredycie lepsze oprocentowanie niż w przypadku pożyczek gotówkowych czy wszelkich innych kredytów konsumpcyjnych.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

 

Jednakże w przypadku kupna przez kredytobiorcę mieszkania z rynku pierwotnego, na czas budowania go przez dewelopera i do momentu wpisania banku do księgi wieczystej nieruchomości, bank narażony jest na pewne ryzyko, które rekompensuje sobie właśnie ubezpieczeniem pomostowym. Ubezpiecza zatem kredyt w towarzystwie ubezpieczeniowym, a jego kosztami obarcza kredytobiorcę. Opłata ta pobierana jest do momentu ustanowienia i uprawomocnienia się hipoteki. Dowodem na to ma być przedstawiony przez kredytobiorcę wpis do odpowiedniej księgi wieczystej. Księga wieczysta jest to księga, która określa stan prawny nieruchomości oraz jego zmianę, a więc między innymi prawo własności do niej czy właśnie ustanowienie hipoteki.

Pożyczka hipoteczna w BNP Paribas

Księga wieczysta jest jawna - każdy może sprawdzić stan prawny wybranej nieruchomości. Od jakiegoś czasu w internecie funkcjonuje elektroniczna księga wieczysta. Jest to projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który umożliwia zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych, a także bezpośredni do nich wgląd. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie - aby przejrzeć księgę wieczystą online wystarczy znać jej numer. Przeglądarka ksiąg wieczystych dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej