Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Zobacz też

Czy warto zaciągać teraz kredyt hipoteczny?

Czy warto zaciągać teraz kredyt hipoteczny?

Systematyczny spadek stóp procentowych istotnie wpływa na dynamikę rynku kredytów hipotecznych zaciąganych w polskim złotym. Jak zmienia to sytuację osób, które planują zaciągnąć kredyt na mieszkanie?

Stawka procentowa WIBOR, która ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów hipotecznych, dawno nie spadała w tak szybkim tempie. Skutkiem tego jest wzrost zdolności kredytowej przeciętnej polskiej rodziny - nawet o 70 tys. złotych, co wobec taniejących na rynku pierwotnym mieszkań sprawia, że kredyt mieszkaniowy jest zdecydowanie bardziej dostępny.

Systematycznie spada również oprocentowanie kredytów hipotecznych - jak podaje porównywarka finansowa Comperia.pl - w lutym średnie oprocentowanie kredytów zaciągniętych w złotówkach wyniosło 6,47 proc. Wciąż jednak istotne zamiany zachodzące na rynku to lepsza wiadomość dla osób, które już zaciągnęły kredyt mieszkaniowy. Oprocentowanie kredytów nie spada bowiem adekwatnie do dużego spadku stóp procentowych. Wynika to z podwyższania przez banki marż kredytowych - w ten sposób niwelują one sobie rekordowo niski WIBOR. Dochodzi do sytuacji, że banki podwyższają ceny kredytów hipotecznych, ale za to gotowe są przyznać większą kwotę kredytu. Wysoka marża, ale niski WIBOR mogą w efekcie dać przyzwoite oprocentowanie kredytu, jednakże wrażenie to jest złudne.

Kredyt hipoteczny "Ekstralokum" - Kredyt Banku

Sytuacja ekonomiczna w Polsce może się bowiem diametralnie zmienić, a osoba zaciągająca kredyt mieszkaniowy na długie lata z pewnością spotka się z różną jej dynamiką. Wówczas wzrost stóp procentowych i wysoka marża kredytu plus wysoka kwota kredytu mogą dać bardzo wysoką miesięczną ratę. Należy o tym pamiętać. Tym bardziej, że mamy tendencje do zaciągania się na maksymalną kwotę kredytu, jaką oferuje nam bank. A obecnie, jak było wspomniane, chce on nam zaoferować więcej.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

Z obniżek stóp zdecydowanie bardziej cieszą się ci, którzy już spłacają kredyt mieszkaniowy - ich rata bowiem maleje.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej