Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Niedziela, 05 lipca 2020 r. Imieniny: Karoliny i Antoniego
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Zobacz też

Sprawdź całkowite koszty kredytu

Sprawdź całkowite koszty kredytu

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które w mniejszym lub większym stopniu nas ogranicza. Jeśli nawet nie obciąża naszego budżetu domowego w sposób bardzo widoczny, to jednak jest zobowiązaniem, które na nas "wisi".

Wybierając kredyt na mieszkanie, porównując oferty wybieramy kredyt, który ma być dla nas najkorzystniejszy, co zazwyczaj oznacza, że ma być nisko oprocentowany. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka kredytowanego mieszkania czy domu. Zabezpieczenie to jest tak mocne, że bank może zaoferować klientowi niższe odsetki. W przypadku kredytów gotówkowych takiego zabezpieczenia nie ma, co zaraz przekłada się na wyższe ich oprocentowanie.

Mimo, iż zazwyczaj kredyty hipoteczne w Polsce i tak są najtańszą formą kredytu, to jednak pamiętajmy, że każda, zwłaszcza wieloletnia pożyczka z banku ma swój koszt. Głównym i najwyższym kosztem kredytu są oczywiście spłacane przez kredytobiorcę odsetki, które powoduje, że w efekcie spłacamy często ponad dwukrotnie więcej niż wypłacona nam kwota kredytu. A to nie wszystko. Większość kredytobiorców w Polsce zaciąga długoterminowe kredyty hipoteczne bez wkładu własnego lub z wkładem sięgającym 10% wartości mieszkania. To z kolie powoduje, że banki żądają ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny w Alior Bank

Koszt ten banki pobierają w różny sposób. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego w złotówkach najczęściej kredytobiorca płaci ratę tego ubezpieczenia, pomniejszaną adekwatnie do części spłacanego kredytu. Innym, rzadziej stosowanym przez banki, sposobem na wyegzekwowanie tego ubezpieczenia jest podwyższenie klientowi marży kredytowej do momentu, gdy spłaci on brakujący niski wkład.

Porównaj teraz kredyty hipoteczne. Zobacz, jak niska może być Twoja rata >>

Obecnie za niski wkład własny banki uznają wkład niższy niż 20% wartości mieszkania. Banki często wymagają także ubezpieczenia na życie kredytobiorcy oraz ubezpieczenia kredytowanego mieszkania lub domu. Jak widać dodatkowe opłaty sprawiają, że niskooprocentowany kredyt to wcale nie musi być tani kredyt.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej