Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Zobacz też

Kredyt hipoteczny nie dla każdego

Kredyt hipoteczny nie dla każdego

Jedynie 2,5 % Polaków wynajmuje mieszkania. Nasze pragnienie poczucia bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji powoduje, że wolimy się zadłużyć na kilkadziesiąt tysięcy byleby tylko mieć ten swój tzw. "ciasny, ale własny kąt".

Prawdopodobnie stąd też właśnie tak duża popularność w Polsce kredytów hipotecznych - niewielu z nas bowiem jest stać na zakup mieszkania za gotówkę. Jednakże jak każdą decyzję finansową kredyt hipoteczny należy dokładnie przemyśleć. Nie tylko ze względu na jego koszty, ale też na tzw. "psychologiczne" konsekwencje zaciągnięcia kredytu na 30 czy 40 lat.

Przede wszystkim zastanówmy się, czy na pewno chcemy się wiązać na dłużej z tym czy innym miastem. Jeśli mamy zamiar zostać w nim na 3-4 lata, kupni mieszkania się po prostu nie opłaca. Mimo spadających cen mieszkań, wciąż koszt wynajmu jest w Polsce niższy niż rata kredytu plus czynsz. Na dłuższą metę warto kupić mieszkanie, bowiem koszty wynajmu raczej rosną niż tanieją.

"Elastyczny Kredyt Domowy" w Raiffeisen Polbank

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że kredyt hipoteczny będziemy z pewnością odczuwać i to nie tylko w związku z pobieraną nam z wypłaty ratą, ale też dlatego, że jest to w pewnym sensie obciążenie, które ograniczy naszą swobodę działania czy wyborów życiowych. Jeśli już kupimy mieszkanie, na pewno będziemy się dwa razy bardziej zastanawiali nad każdą zmianą pracy, i to ze względu na lokalizacje nowej firmy, dojazdy itd., ale również na pewne ryzyko związane z "niewiadomym". Zarówno decyzja o nowej pracy czy też własnej działalności gospodarczej wiążą się z pewnym ryzykiem, na które, posiadając kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat, z pewnością trudniej będzie nam się zdecydować. Kredyt to oczywiście koszty, mimo iż kredyty hipoteczne w Polsce i tak są niżej oprocentowane niż pożyczki konsumpcyjne czy hipoteczne oraz kredyty gotówkowe.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

Jednak jako kredyt, z którym przyjdzie nam "żyć" długi czas, postarajmy się, aby był to dla nas najtańszy kredyt hipoteczny. Obliczmy dokładnie miesięczną ratę kredytu, sprawdźmy jego dodatkowe koszty, porównajmy oferty jak największej liczby banków. Pomogą nam w tym dostępne w internecie kalkulatory i porównywarki i kalkulatory mieszkaniowe.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej