Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Niedziela, 05 lipca 2020 r. Imieniny: Karoliny i Antoniego
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Zdolność kredytowa. Co ma znaczenie dla banku?

Zdolność kredytowa. Co ma znaczenie dla banku?

Minęły czasy, kiedy banki udzielały kredytów "na szybko" i bez sprawdzania klienta. Obecnie zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nakazują bankom sprawdzanie wiarygodności, a także historii kredytowej przyszłego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej.

Jednym z podstawowych elementów analizy banku jest weryfikacja zdolności kredytowej klienta. Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w wybranym okresie kredytowym.

Obecnie okres ten jest stały i zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego wynosi 25 lat. Oznacza to, że bank sprawdzi, czy będziesz w stanie spłacić kredyt, który chcesz zaciągnąć, wraz z odsetkami, w przeciągu 25 lat. Nieistotne jest przy tym, czy zamierzasz spłacać go przez 30 czy 40 lat. Komisja Nadzoru Finansowego planuje jednak w tym roku zwiększyć ten okres do 35 lat, co z całą pewnością poprawi zdolność kredytową przeciętnego Polaka.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

Obliczając zdolność kredytową banki biorą pod uwagę kilka czynników. Do tych najistotniejszych należą dochody oraz wydatki przyszłego kredytobiorcy. Jeśli chodzi o dochody, to banki zazwyczaj biorą pod uwagę średnią z ostatnich 6 miesięcy, przy czym ważny jest tutaj również sposób zatrudnienia oraz rodzaj umowy, a więc czy umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, własna działalność czy inny.

Kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia w Invest-Bank - oferta promocyjna

Najprzychylniejszym okiem banki "patrzą" na osoby posiadające stałe, stabilne zatrudnienie oraz regularne dochody. Wydatki, które bank z pewnością weźmie pod uwagę, to stałe zobowiązania przyszłego kredytobiorcy, a więc zarówno opłaty stałe, spłacane pożyczki, leasingi, ale też i limity na kartach debetowych czy kredytowych. Nawet jeśli nie używasz karty kredytowej - dostępny na niej limit, a więc i potencjalne zadłużenie, obciąży Twoją zdolność kredytową.

Przed pójściem do banku, a nawet zanim zaczniemy szukać mieszkania do kupna, warto obliczyć swoją zdolność korzystając z kalkulatora online. Pozwoli nam to na przynajmniej szacunkowe określenie, jaką maksymalną kwotę możemy uzyskać.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej