Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Dochód dyspozycyjny w ocenie zdolności kredytowej

Dochód dyspozycyjny w ocenie zdolności kredytowej

Polityka banków w zakresie przyznawania kredytów oraz oceny zdolności kredytowej jest dość zróżnicowana. Każdy bank może stosować trochę inne kryteria oraz mniej lub bardziej zaostrzone wymogi wobec przyszłego kredytobiorcy. Są jednak pewne stałe elementy, które na pewno bank zweryfikuje zanim podejmie decyzję o przyznaniu danej osobie kredytu.

Aby bank przyznał Ci kredyt hipoteczny w takiej wysokości, w jakiej potrzebujesz, musisz wykazać, ze posiadasz odpowiednią do kwoty zdolność kredytową. Jak liczy ją bank? Najprościej ujmując - porównuje Twoje dochody z Twoimi wydatkami. Abyś uzyskał kredyt hipoteczny, Twoje dochody powinny pozwolić na pokrycie Twoich stałych zobowiązań (raty innych kredytów, opłaty związane z utrzymaniem siebie i samochodu, inne jak karty kredytowe czy alimenty) oraz miesięcznej raty kredytu, jaki zamierzasz zaciągnąć.

Większość banków dolicza do tego też tzw. dochód dyspozycyjny. Jest to minimalna kwota, która powinna pozostać kredytobiorcy po opłaceniu tych wszystkich wyżej wymienionych zobowiązań, a którą może swobodnie dysponować. Dochód dyspozycyjny ogranicza ryzyko kredytowe banku w razie nieprzewidzianych wydatków, które mogą Ci się przydarzyć. Inaczej mówiąc, jeśli wydatki i rata kredytu nie dość, że nie przekroczą dochodów, a jeszcze pozostanie Ci dochód dyspozycyjny, to dla banku jesteś bezpiecznym klientem i można udzielić Ci kredytu na wiele lat.

ING Bank Śląski - Kredyt hipoteczny "Wyższa prowizja niższe marże" - oferta promocyjna

Banki obecnie wyliczają zdolność kredytową na 25 lat. Oznacza to, że aby dostać kredyt, jaki potrzebujesz, musisz wykazać, że byłbyś w stanie spłacić go - kredyt i odsetki - w ciągu 25 lat. Takie są zalecenia Rekomendacji S, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Okres ten ma jednak zostać wydłużony do 30 lat, co poprawi średnią zdolność kredytową Polaka.

Coraz więcej banków wycofuje się również z udzielania kredytu na 100% wartości nieruchomości. Komisja Nadzoru Finansowego planuje bowiem, że wkład własny na poczet kupna mieszkania ma być obowiązkowy.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej