Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r. Imieniny: Jana i Przybysława
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Oblicz zdolność kredytową

Oblicz zdolność kredytową

Planujesz kupić mieszkanie finansując je kredytem z banku? Nie wiesz, od czego zacząć? Pierwszym krokiem powinno być obliczenie zdolności kredytowej. Tylko wówczas dowiesz się, na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić.

Ceny mieszkań co prawda spadają, ale wciąż różnice między ceną za metr kwadratowy w różnych dzielnicach, zwłaszcza w większych miastach, potrafią być ogromne. Zatem zanim zdecydujesz, w której części miasta chcesz mieszkać, sprawdź, czy aby na pewno Cię na nią stać.

Ocena własnej zdolności kredytowej powinna być pierwszym krokiem ku kredytowi mieszkaniowemu również z tego względu, że można o nią zawczasu zadbać. Istnieje bowiem kilka sposobów na to, aby poprawić zdolność kredytową i jest to do zrobienia we własnym zakresie, jednak wymaga pewnego czasu. Zdolność kredytowa określi, na jaką maksymalną kwotę kredytu możesz liczyć. Jej ocena jest kluczową kwestią przy podejmowaniu przez banki o przyznaniu bądź nie udzieleniu danej osobie kredytu. Zatem warto dowiedzieć się wcześniej, jaką zdolność kredytową się posiada.

Jak samemu obliczyć zdolność kredytową?

Nie jest to na szczęście wiedza tajemna banków, chociaż należy wiedzieć, że każdy bank trochę inaczej wylicza zdolność kredytową i te czynniki, które mają wpływ na zdolność kredytową klienta dla jednego banku mogą być bardzo ważne, podczas gdy inny bank w ogóle nie zwróci na nie uwagi. Są jednak pewne stałe czynniki, które wszystkie banki biorą pod uwagę, a są to wpływy i wydatki kredytobiorcy. Ich porównanie bowiem da odpowiedź, czy klienta stać na spłatę co miesiąc raty w określonej wysokości.

mPlan hipoteczny - oferta promocyjna mBank

Zdolność kredytową możesz sobie wyliczyć korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów. Wystarczy wypełnić go swoimi danymi - warto to zrobić dokładnie, pamiętając o swoich wszystkich zadłużeniach i opłatach - a kalkulator zdolności kredytowej poda nam, na jakiej wysokości kredyt mieszkaniowy nas stać. Ze względu na wyżej wspomniane niewielkie różnice w wyliczeniach banków należy pamiętać, że kalkulator zdolności kredytowej da nam wynik szacunkowy. Wyliczona zatem przez niego zdolność nie przesądza o pozytywnej czy negatywnej decyzji kredytowej.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej