Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r. Imieniny: Jana i Przybysława
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Łatwiej o kredyt gotówkowy

Łatwiej o kredyt gotówkowy

Oczekiwania wobec zmian w Rekomendacji T były ogromne. Wprowadzona niedawno nowelizacja ma na celu uelastycznić rynek kredytów konsumpcyjnych w Polsce.

Z całą pewnością nowa Rekomendacja T upraszcza zasady przyznawania kredytów konsumpcyjnych, co cieszy konsumentów. Wprowadzona w 2010 roku Rekomendacja T poprzez zaostrzenie wymagań wobec kredytobiorców miała ograniczyć przyznawanie tzw. szybkich pożyczek oraz wpadanie klientów w pętle zadłużenia.

W efekcie ograniczyła dostępność kredytów tak bardzo, że niewiele osób było na nie stać. W związku z czym kierowały się ona do instytucji finansowych, które nie musiały przestrzegać zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, czyli do parabanków. Efekty znamy.

Wprowadzenie Rekomendacji T przyczyniło się więc w dużej mierze na ograniczenie liczby przyznawanych kredytów w sektorze bankowym, a tym samym na wyhamowanie na tym rynku. Nowa Rekomendacja T ma szanse poprawić tą sytuację. Projekt zmian przedstawiony pod koniec zeszłego roku zakładał bardziej restrykcyjne zasady przyznawania kredytów niż te, które przeszły ostatecznie. Początkowo bowiem do udzielania kredytów na uproszczonych zasadach miały mieć prawo banki o wysokich kapitałach.

Kredyt gotówkowy "Prosta pożyczka" w Getin Noble Bank - oprocentowanie zmienne

Złagodzenie wymogów wobec przyszłych kredytobiorców powinno rozruszać rynek kredytów gotówkowych, tym bardziej, że cena pieniądza spada, a i w kredytach hipotecznych panuje zastój. Ostatnie głośne afery z instytucjami parabankowymi i ludźmi przez nich oszukanymi w roli głównej powinny się również przyczynić do bardziej świadomego podchodzenia Polaków do zaciągania pożyczek.

Zmiany wynikające z nowelizacji Rekomendacji T banki mają wprowadzić do 31 lipca tego roku, jednak już widać spadki w oprocentowaniu kredytów gotówkowych. Przyczyniają się do tego również spadające stopy procentowe, które wpływają zarówno na obniżki rat już spłacanych kredytów, ale także i wprowadzanie przez banki coraz korzystniejszych ofert kredytów. W niedługim czasie możemy się zatem spodziewać natężenia kampanii reklamowych banków w zakresie kredytów gotówkowych.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej