Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Niedziela, 23 lutego 2020 r. Imieniny: Romany i Damiana
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Rata kredytu. Od czego zależy jej wysokość?

Analizując oferty kredytów hipotecznych powinniśmy patrzeć na wiele różnych parametrów, jednak często to, co nas najbardziej interesuje to rata kredytu. Sprawdźmy zatem, od czego zależy jej wysokość.

Wybierając kredyt hipoteczny należy pamiętać, że czeka nas, najczęściej wieloletni, wydatek, który spłacać będziemy w postaci comiesięcznej raty kredytu. Warto więc postarać się, aby był on jak najmniejszy.

Jedynie porównanie jak największej liczby ofert kredytowych da nam obraz tego, jak niska może być nasza rata. Zależy ona od paru czynników, przede wszystkim od tego, jak oprocentowany jest kredyt hipoteczny, na jak długo został zaciągnięty, a także od tego, jaki sposób spłaty kredytu wybierzemy.

Oprocentowanie kredytu

Na oprocentowanie kredytu składa się marża banku i stopa procentowa WIBOR. Marża banku to jego zysk. Często banki proponują jej obniżkę o jeden czy dwa punkty procentowe poprzez skorzystanie z innego ich produktu: konta, karty debetowej czy kredytowej. Obniżenie marży skutkuje niższą ratą kredytu, warto więc się nad takimi propozycjami zastanowić. WIBOR jest zmienny i niezależny od nas, a w dużej mierze od sytuacji gospodarczej w kraju. Okres kredytowania Im krótszy okres kredytu, tym rata będzie wyższa.

Rata stała czy rata malejąca

Raty możemy spłacać bowiem w ratach stałych lub malejących. Wybór ten należy do nas i warto o tym pomyśleć, zanim pójdziemy po kredyt hipoteczny do banku. Rata stała charakteryzuje się tym, że jest taka sama w całym okresie kredytowania. Rata malejąca jest z kolei zdecydowanie większa na początku spłacania kredytu i stopniowo maleje.

Decyzja o tym wyborze powinna być przemyślana. Kredytobiorca musi się bowiem zastanowić, czy da sobie na początku radę spłacając raty malejące, czy wygodniejsza dla niego będzie opcja druga. Jako, że w przypadku raty malejącej początkowo będzie spłacał wyższe kwoty, musi też posiadać większą zdolność kredytową niż w przypadku rat stałych.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej