Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Niedziela, 05 lipca 2020 r. Imieniny: Karoliny i Antoniego
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Nowelizacja Rekomendacji T zwiększy popularność małych kredytów

Nowelizacja Rekomendacji T zwiększy popularność małych kredytów

Wprowadzona niedawno nowelizacja Rekomendacji T zdecydowanie upraszcza przyznawanie kredytów gotówkowych, zwłaszcza jeśli chodzi o procedurę ich przyznawania. Jednak dotyczy to kredytów zaciąganych na niskie kwoty.

Jak podaje w swoim raporcie Biuro Informacji Kredytowej w 2012 r. banki i SKOK-i udzieliły 5911 tys. kredytów ratalnych i gotówkowych, co stanowiło spadek ich liczby w porównaniu do roku 2011 o 21%. Wpływ na to z pewnością miały ostre rygory dotyczące obliczania zdolności kredytowej oraz skomplikowane i długie procedury przyznawania kredytów.

Ten, kto musiał zaciągnąć kredyt gotówkowy kierował się do parabanku lub innej instytucji pożyczkowej, nie podlegającej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Gdy afery z parabankami zaczęły wychodzić na światło dzienne, Polacy stali się coraz bardziej ostrożni przy zaciąganiu jakichkolwiek pożyczek.

W 2012 roku spadła również liczba udzielanych kredytów ratalnych banki udzieliły ich o prawie 1,5 mln kredytów ratalnych mniej niż rok wcześniej. Wprowadzona w lutym 2013 roku nowa Rekomendacja T zniosła część dotychczasowych ograniczeń przy udzielaniu kredytów, m.in. zasadę, według której spłata rat kredytowych nie mogła przekroczyć połowy dochodów kredytobiorcy, co oczywiście poprawiło zdolność przeciętną kredytową, a więc wzrosła maksymalna kwota, na jaką możemy się zadłużyć.

MEGApożyczka w ING Bank Śląski

Jak wynika z informacji BIK-u najwięcej kredytów gotówkowych zaciągamy na kwoty niewielkie, zazwyczaj nie przekraczają one wysokości jednej przeciętnej płacy, czyli ok. 3,5 tys. zł. Podobnie jeśli chodzi o kredyty ratalne - aż 70% udzielanych kredytów finansujących zakupy na raty nie przekroczyło kwoty 4 tys. zł.

Porównaj oferty kilkudziesięciu kredytów gotówkowych. Porównywarka kredytów >>

Nowelizacja Rekomendacji T ma jednak szanse zwiększyć popularność zarówno kredytów gotówkowych, jak i ratalnych udzielanych na niewysokie kwoty, bowiem takie właśnie będziemy mogli zaciągnąć na łatwiejszych zasadach, co w praktyce oznacza szybki kredyt na dowód.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej