Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Do kredytu można się przygotować

Do kredytu można się przygotować

Decyzję o przyznaniu kredytu bank uzależnia od kilku czynników, ale przede wszystkim od odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeśli zależy nam kredycie możemy przygotować się do niego tak, aby poprawić oba czynniki, przez co zwiększymy swoje szanse na pozytywną decyzję banku o przyznaniu go nam.

Zanim w ogóle zaczniemy rozważania, jakiej wysokości kredyt zaciągnąć, przede wszystkim sprawdźmy, na jaki kredyt będzie nas stać. To zadanie to właśnie ocena zdolności kredytowej. Jest to zatem pewna analiza kredytobiorcy, której wynik powinien dać maksymalną kwotę kredytu, na jaką przyszły kredytobiorca może sobie pozwolić, aby bez trudu spłacić kredyt wraz z odsetkami w umówionym z bankiem terminie.

Szybka decyzja kredytowa i korzystne oprocentowanie - Pożyczka hipoteczna w Raiffeisen Polbank

Takiego wstępnego oszacowania zdolności kredytowej możemy dokonać sami korzystając z kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych w internecie. Zdolność kredytowa zależy głównie od dochodów oraz stałych wydatków. Im wyższe dochody, a mniejsze stałe zobowiązania, tym większy kredyt możemy uzyskać. O ile na podwyżkę dochodów raczej obecnie ciężko liczyć, to stałe zobowiązania, a należą do nich dotychczas zaciągnięte kredyty konsumpcyjne i ratalne czy limity na kartach kredytowych, mamy wpływ.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

Kredyty, jeśli są niewielkie, to w miarę możliwości, najlepiej jest pospłacać lub wpłacić na nie jakąś kwotę a konto, tak aby saldo zadłużenia było jak najmniejsze. Karty kredytowe banki zawsze biorą pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej i, niestety, zawsze na niekorzyść kredytobiorcy. Jeśli nawet osoba ta regularnie spłaca zaciągnięte na nich zadłużenie bądź nawet w ogóle z nich nie korzysta, to i tak bank liczy limit karty jako stałe zadłużenie kredytobiorcy.

Co w takim wypadku zrobić?

Najlepiej jeśli mamy taką możliwość po prostu zrezygnować z kart. Zanim pójdziemy do banku powinniśmy maksymalnie dużo dowiedzieć się o samym kredycie, o tym co wpływa na jego wysokość i cenę. Ile banków, tyle ofert, zatem aby wybrać najkorzystniej dla siebie, warto porównać jak największą liczbę propozycji kredytów. Tego też możemy dokonać sami, wykorzystując kalkulator kredytu hipotecznego dostępny w internecie.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej