Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Ostatni dzwonek dla kredytobiorców bez wkładu własnego

Ostatni dzwonek dla kredytobiorców bez wkładu własnego

Wkładu własnego na poczet nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym wymaga już większość banków. Ta ich niewielka liczba, która tego wymogu jeszcze nie wprowadziła, prawdopodobnie zrobi to już wkrótce.

Nowa Rekomendacja S ma bowiem wprowadzić obowiązkowy wkład własny. Być może jest to zatem ostatni dzwonek na zaciągnięcie kredytu na nieruchomość dla osób, które go nie posiadają.

Kredytu bez wkładu własnego nie wymagają na moment pisania artykułu jeszcze: Getin Noble Bank, Nordea Bank, PKO BP, Eurobank, Millennium oraz BOŚ Bank. Pozostałe banki w zdecydowanej większości przypadków żądają minimum 20% wkładu własnego, chociaż są i takie, którym wystarczy jedynie 10%.

Zapowiadane zmiany w Rekomendacji S mają spowodować zwiększenie dostępności kredytów hipotecznych. Wydłużeniu ma bowiem ulec okres, na jaki wyliczana ma być zdolność kredytowa - z obecnych 25 lat do 30. Jednak zdecydowanym jej mankamentem będzie wprowadzenie zapowiadanego wkładu własnego.

Od 2014 roku ma on wynosić 10%, przy czym na następne 10% ma zostać wykupione ubezpieczenie, a od roku 2015 trzeba będzie posiadać juz 20% wkładu własnego, czyli takiego, jakiego już w większości przypadków żądają banki.

Przykładowo para, które chce kupić mieszkanie za 350 tys. powinna posiadać aż 70 tys. własnych środków, co dla młodych, dopiero startujących w życie, osób jest po prostu nierealne.

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź, jaką ratę dostaniesz

Obecnie, jeśli bank żąda wkładu własnego lub kredytobiorcom oferuje się dzięki niemu korzystniejsze warunki kredytowe, możliwości jest kilka. Jeśli rodziców pary nie jest stać na taką pożyczkę, korzysta się z innych dostępnych rozwiązań. Najczęściej sięga się po kredyt gotówkowy lub pożyczkę hipoteczną, którymi regulowany jest brakujący wkład. Jednak i to Rekomendacja S może ukrócić, bowiem Komisja Nadzoru Finansowego zastrzega w jej nowelizacji, że obowiązkowy wkład własny nie będzie mógł pochodzić z kredytu.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej