Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Niskie stopy procentowe. Jak na tym zarobić?

Niskie stopy procentowe. Jak na tym zarobić?
Od listopada 2012 roku mamy do czynienia z "masowym" wręcz obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej zresztą na tym nie koniec. W kwietniu co prawda Rada pozostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie, jednak niski poziom inflacji powoduje, że rynek oczekuje kolejnych obniżek. Czy na niskich stopach procentowych można zarobić?

 

Gdzie wówczas lokować pieniądze, a jakich inwestycji unikać? Stopy procentowe to ciekawy instrument polityki pieniężnej. Wyrażają one cenę, jaką płaci się za pożyczenie kapitału. Stąd też, gdy gospodarka zwalnia tempo, Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy, aby ją pobudzić. Niższe stopy procentowe mają bowiem skłonić firmy do zaciągania kredytów i inwestowania.

Oczywiste jest, że gdy stopy procentowe utrzymują się dłuższy czas na niższym poziomie, warto zaciągnąć kredyt hipoteczny w złotówkach, jako że w skład jego oprocentowania wchodzi stopa WIBOR. Gdy jest ona niższa, kredyt jest tańszy. Podobnie rzecz ma się z kredytami gotówkowymi również opartymi na WIBORZE. Warto je wówczas zaciągać, ale dla bezpieczeństwa lepiej na krótszy okres.

 

Niższe stopy procentowe nie sprzyjają lokatom bankowym, wówczas bowiem ich oprocentowanie spada. Oczywiście nie jest to regułą, oprocentowanie lokat nie spada automatycznie, jednak dotychczasowe doświadczenia pokazywały, że banki tak właśnie reagują na obniżkę stóp. Jeśli jednak chcesz zainwestować w lokatę bankową, warto wybrać taką ze stałym oprocentowaniem i na dłuższy okres czasu.

 Obniżki stóp pozytywnie wpływają na zysk z obligacji. Jeśli je posiadasz, to z pewnością w takiej sytuacji na nich zyskasz. Wówczas bowiem spada oprocentowanie nowych obligacji, a tym samym starsze, a więc lepiej oprocentowane są atrakcyjniejsze. Warto kupić obligację zaraz na początku spadania stóp lub jeszcze nawet gdy są to tylko prognozy i sprzedać, zanim stopy procentowe zaczną rosnąć.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej