Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Rata stała czy malejąca?

Rata stała czy malejąca?

Kredyty towarzyszą nam niemal od zawsze i zapewne nadal będą nam towarzyszyć, ponieważ najczęściej za kredyty kupujemy mieszkania samochody, budujemy domy, czy też tratujemy się przed finansowym kryzysem w budżecie rodzinnym.

Każdy starający się o kredyt chciałby aby jego kredyt był jak najkorzystniejszym kredytem i aby jego rata kredytu była jak najniższa, dlatego wyborom kredytu towarzyszy zazwyczaj dylemat czy lepiej wybrać raty stałe czy malejące. Już na wstępie trzeba podkreślić że oferty kredytowe są różne i możliwości finansowe starających się o kredyty również są różne i dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie kredytu do możliwości finansowych a także rodzinnych starającego się o kredyt.

Ważna jest również zdolność kredytowa przyszłych kredytobiorców która decyduje o wysokości kredytu oraz późniejszej spłacie. Każdy starający się o kredyt ma do wyboru raty stałe albo malejące i jest to ponowny dylemat, ponieważ przeciętny klient banku nie wie na jakich zasadach funkcjonują raty stałe i malejące i najczęściej kieruję się wysokością raty wyjściowej która jest o wiele niższa od raty zmiennej i która już później się nie zmienia przez cały okres spłaty kredytu.

Ale często klient starający się o kredyt nie ma wyboru, ponieważ bank ustala z góry czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne. Prawda jest taka że każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Większość ze starających się o kredyty stawia na stabilizację i wybiera raty stałe ponieważ może zaplanować swój budżet domowy oraz wyasygnować odpowiednią kwotę na ratę kredytu, ale wadą rat stałych jest fakt że więcej zapłacimy odsetek bankowi.

Jeżeli jest to więc krótkoterminowy kredyt gotówkowy i jeżeli mamy wybór to rata kredytu stała byłaby najbardziej odpowiednia, ale jeżeli jest to długoterminowy kredyt hipoteczny bardziej odpowiednia byłaby rata zmienna ponieważ więcej na takim systemie zaoszczędzimy, czyli zapłacimy mniej odsetek bankowi. Decyzja jednak należy do starających się o kredyty.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej