Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r. Imieniny: Jana i Przybysława
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Ryzyko banków w kwestii udzielania kredytów

Ostrzeżenie o śliskiej trawie

Wielu młodych ludzi zaczynających samodzielne, dorosłe życie chciałoby w pierwszej kolejności mieć własne mieszkanie. Niestety, jeśli nie mają bogatych rodziców albo bardzo dobrze płatnej pracy (a trudno o nią na początek), to pozostają im tylko kredyty bankowe.

Ale przedtem muszą oszacować, jakie są ich wynagrodzenia a zdolność kredytowa, czyli określenie, na jaki kredyt mogą liczyć. Pozwoli to skoncentrować się na poszukiwaniu takiego mieszkania, które cenowo będzie się mieścić w granicach tego, na co ich stać. Banki ograniczają bowiem kwotę, którą mogą pożyczyć każdemu klientowi - zależy ona od jego sytuacji finansowej. Bo bankom zależy, aby kredytobiorca był w stanie regularnie spłacać raty kredytu. Wiadomo, że wynagrodzenia a zdolność kredytowa to pojęcia płynne - nie ma jednej obiektywnej granicy zdolności, każdy bank ocenia ją inaczej, bo i maksymalna kwota, jaką można pożyczyć zależy w dużej mierze od konkretnych warunków panujących w danym banku, jak też od ryzyka, jakie dany bank jest w stanie zaakceptować. W efekcie, może się zdarzyć, że w jednym banku możesz mieć zdolność kredytową na daną kwotę, a w innym możesz jej nie mieć. Niektóre banki są bardziej restrykcyjne pod tym względem, a inne mniej. Efektem jest jednak także różnica w warunkach kredytów - jeżeli masz gorszą sytuację finansową, to nawet jeżeli bank udzieli ci kredytu, musisz liczyć się z gorszymi warunkami (np. wyższym oprocentowaniem). Bank w ten sposób rekompensuje sobie wyższe ryzyko, jakie ponosi, wyższymi przychodami z kredytu. Główne czynniki, które banki biorą pod uwagę, oceniając zdolność kredytową klienta pod kątem wnioskowanego kredytu, są:

 • okres, na jaki chce wziąć kredyt (im dłuższy, tym łatwiej go dostanie);
 • waluta kredytu (warunki obliczania zdolności dla kredytów w walutach obcych są bardziej restrykcyjne);
 • poziom stałych miesięcznych dochodów (im większe, tym lepsze);
 • sposób uzyskiwania dochodu (najkorzystniej oceniana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, gdyż jest uważana za najbardziej stabilną formę zatrudnienia; tym niemniej, szansę na kredyt mają także osoby zatrudnione w inny sposób, np. na umowę zlecenie lub prowadzące samodzielną działalność gospodarczą);
 • czy klient ma jakieś oszczędności, czyli czy opłaci część kupowanej nieruchomości z własnych pieniędzy;
 • czy posiada inne kredyty (w tym także limity kredytowe na rachunkach, karty kredytowe - obniżają one zdolność kredytową, gdyż stanowią dodatkowe potencjalne zadłużenie);
 • jak wysokie są koszty utrzymania kupowanego mieszkania oraz jaka jest kwota stałych miesięcznych wydatków;
 • ile osób jest w gospodarstwie domowym.

Jedno jest pewne musimy sprawdzić swoją zdolność kredytową, by uniknąć późniejszych kłopotów przy spłacaniu kredytu.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej