Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r. Imieniny: Jana i Przybysława
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Kilka kredytów gotówkowych czy jeden konsolidacyjny - co lepsze?

Kilka kredytów gotówkowych czy jeden konsolidacyjny - co lepsze?

Kredyty konsumpcyjne, w tym najbardziej znany kredyt gotówkowy, znajdziemy w ofertach wszystkich banków. Większość instytucji finansowych za cel stawia sobie sprzedaż jak największej liczby tych pożyczek, ponieważ są one najbardziej dochodowe. Ich średnie oprocentowanie w skali roku wynosi 15 proc., tylko w niektórych bankach możemy spotkać się z nieco niższym RRSO.

Kluczową zaletą kredytu gotówkowego jest to, że wnioskodawca nie musi określać celu na jaki zamierza przeznaczyć finanse uzyskane od banku. Wiele instytucji bankowych wykorzystuje ten fakt i winduje ceny tego produktu bankowego. Jego całościowy koszt jest również wynikiem czynników niezależnych od banków, takich jak stopy procentowe, które w ostatnim czasie obniżyły się do 2,75 proc. Dzięki temu kredyty staniały, a inflacja spadła do poziomu ok. 1,5 proc. Coraz więcej klientów mających na swoim koncie kilka drobnych kredytów gotówkowych zaczęła się w związku z tym zastanawiać nad połączeniem wszystkich pożyczek w jeden kredyt konsolidacyjny.

Atuty kredytu konsolidacyjnego

Jest to kredyt przeznaczony na spłatę różnych zadłużeń zaciągniętych w różnych bankach przez jednego kredytobiorcę. W ramach tego produktu bankowego możemy wyróżnić kredyt konsolidacyjny gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że udzielany jest na niższe kwoty pieniężne, krótsze terminy i ostatecznie kosztuje kredytobiorcę więcej. Drugi, dokonuje scalenia dotychczasowych pożyczek, zabezpieczając udzielaną pożyczkę posiadaną przez kontrahenta nieruchomością

Głównym atutem kredytu konsolidacyjnego jest zamiana wielu długów na jeden, regulowany w jednym banku. Kredytobiorcy, którzy mają kilka kredytów, często zapominają o spłacie któregoś z nich lub regulują je nieterminowo. Posiadając jedną pożyczkę ułatwiamy sobie sposób spłaty zadłużenia ograniczając go do jednego przelewu. Kolejnym plusem takiego zabiegu jest możliwość zmniejszenia wysokości miesięcznej raty (a zarazem wydłużenie okresu kredytowania). Dla osób mających trudności ze spłatą podjętego zobowiązania może to być dość korzystnym rozwiązaniem.

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?

Kredyt konsolidacyjny wymaga kalkulacji zdolności kredytowej. Zależna jest ona od naszych dochodów, formy zatrudnienia i jego okresu oraz ilości zobowiązań. Gros banków udziela konsumentom rzekomej konsolidacji, podczas gdy łączenie kredytów odbywa się za pośrednictwem kolejnego kredytu gotówkowego. Taka alternatywa nie jest korzystna dla kredytobiorcy. Koszt kredytu wzrasta bowiem o średnio 10 proc. Wielu kredytobiorców sugeruje się niższą ratą. Nie wolno jednak zapominać o ilości rat, które są zwielokrotniane, celem uzyskania jak najniższej miesięcznej transzy zobowiązania. Warto wiedzieć, że im mniej rat pozostało nam do uregulowania bankowego długu, tym mniej skorzystanie z połączenia pożyczek jest opłacalne.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej