Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Do MdM możesz przystąpić z rodzicami

dach domu

Planujesz skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych? Pamiętaj, że do kredytu hipotecznego możesz przystąpić z rodzicami.

Dzięki rządowemu programowi Mieszkanie dla Młodych, zarówno wiele młodych małżeństw jak i osób prowadzących samotnie gospodarstwo domowe ma szansę na realizację swoich marzeń o własnym mieszkaniu. Warto jednak podkreślić, że z dopłat w ramach MDM mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Aby starać się o wsparcie z programu Mieszkanie dla Młodych trzeba wystąpić do banku o przyznanie kredytu hipotecznego. Dopłata MDM w tym przypadku będzie stanowić ostatnią część wpłaty, jaką otrzyma deweloper od przyszłego nabywcy.

Niestety wielu młodych ludzi ma problemy z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Na ten fakt ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim brak zdolności kredytowej. Tu najczęściej przeszkodą może być zawarta na zbyt krótki okres umowa o pracę. Wiele banków niechętnie udziela kredyty hipoteczne kredytobiorcom, którzy nie mają umowy o pracę na czas nieokreślony.  Młodzi ludzie najczęściej dopiero stoją na progu kariery zawodowej i rzadko otrzymują umowy bezterminowe. Często natomiast są zatrudniani na okres próbny, lub na umowę o dzieło, lub zlecenie. To może stanowić dużą przeszkodę w otrzymaniu kredytu na zakup mieszkania.

Poza tym wielkim problemem są stosunkowo niskie dochody, które nie są wystarczające w oczach banków. Pewne jest, że jeżeli potencjalny kredytobiorca zarabia niewiele, czyli w około 1200 – 1600 złotych na miesiąc, to ma znikome szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. Jednak jeżeli jego dochody wahają się w okolicy 3 – 4 tysięcy miesięcznie, to ma on niewątpliwie większe szanse na otrzymanie wsparcia finansowego od instytucji finansowej. Niewątpliwym atutem i pomocą w uzyskaniu kredytu hipotecznego jest możliwość przystąpienia do zobowiązania rodziców kredytobiorcy.

Program rządowy Mieszkanie dla Młodych przewiduje bowiem w swoich założeniach, że do kredytu mogą przystąpić również osoby bliskie kredytobiorcy. Tym samym stają się one współkredytobiorcą. Co ważne prawo jednoznacznie mówi, że rodzic który wstąpił do kredytu hipotecznego nie staje się jednak współwłaścicielem mieszkania. Przystąpienie do kredytu hipotecznego rodziców, rodzeństwa lub innych osób bliskich, może w znaczący sposób podnieść zdolność kredytową młodego małżeństwa. Warto jednak pamiętać, że bank może nałożyć górną granicę wieku dla osoby, która chce zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Może ona wynosić na przykład 60 – 70 lat.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej