Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 03 czerwca 2020 r. Imieniny: Leszka i Kłotyldy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Zdolność kredytowa Polaków najwyższa od lat! Sprawdź, ile pożyczysz od banku

24588-Zdolnosc-kredytowa-Polakow-najwyzsza-od-lat-Sprawdz-ile-pozyczysz-od-banku

Nominalny wzrost płac, deflacja oraz kolejne obniżki stóp procentowych sprawiły, że zdolność kredytowa Polaków znowu wzrosła. To oznacza, że możemy pożyczyć od banku więcej.

Polska gospodarka przyspiesza, czego wyrazem jest m.in. wzrost inwestycji związanych z budową mieszkań o blisko 16% w stosunku do stycznia 2014 roku, jak podaje Główny Urząd Statystyczny. Inwestorzy dokładnie obserwują rynek i przewidują wzrost sprzedaży mieszkań, również dzięki większym możliwościom kredytowym Polaków.

Obniżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej, chcąc nasilić walkę z deflacją, zdecydowała się w tym miesiącu na obniżkę stóp procentowych o 0,5 pkt proc., co oznacza, że osiągnęły one kolejny najniższy poziom w historii. Stopa referencyjna wynosi teraz 1,5% w skali rocznej.

Przypomnijmy, że deflacja w Polsce cały czas rośnie. W styczniu, na przykład, ceny towarów i usług były niższe o 1,3% w stosunku do analogicznego okresu roku 2014. Obniżka stóp procentowych oznacza, że obniża się również koszt kredytu.

Tańsze kredyty

Tańszy kredyt to możliwość pożyczenia większej sumy pieniędzy i tym samym możliwość finansowania zakupu większej ilości, np. mieszkań. Większa zdolność kredytowa oznacza, że już teraz przy łącznych dochodach netto 5 000 złotych rodzina z jednym dzieckiem ma szansę otrzymać w kredycie hipotecznym nawet 450 000 złotych.

Taka sytuacja zapewne przyczyni się do wzrostu popytu na mieszkania, mimo że początek roku zwiastował raczej zahamowanie wzrostu zainteresowania kredytami hipotecznymi. Niewykluczone również, że deweloperzy podniosą ich ceny, ponieważ będą wiedzieli, że Polacy mogą pożyczyć więcej i tym samym więcej zapłacić za wymarzone cztery kąty. Dodatkowo nie można zapominać, że przygotowywane są zmiany w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych, które mają ułatwić dostęp do dofinansowania wkładów własnych kredytów hipotecznych.

Większe możliwości

Zdolność kredytowa w dużej mierze zależy od poziomu stóp bazowych. Te pozostają niezmiennie na niskim poziomie. Jak się szacuje, w ciągu ostatnich 2 lat zdolność kredytowa Polaków wzrosła o ponad 60 000 złotych. Niskie stopy procentowe skutecznie zachęcają do zaciągania nowych kredytów. W zeszłym roku ich łączna wartość osiągnęła poziom 78 mld złotych, co oznacza wzrost o 11% w stosunku do roku 2013. Rok 2015 pod tym względem powinien zachować tendencję wzrostową.

Szukasz kredytu gotówkowego/hipotecznego

Szukasz
KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty gotówkowe >>

Szukasz
KREDYTU HIPOTECZNEGO?

 • porównaj oferty online
 • wybierz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie
 • złóż WNIOSEK ONLINE
Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne >>
Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej

Porady finansowe
 • Najlepsze roczne lokaty bankowe

  Lokata bankowa to idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą oszczędzać swoje pieniądze w dłuższym terminie. Sprawdźmy, gdzie bez posiadania konta osobistego najlepiej ulokować na 1 rok 20 tys.

  czytaj dalej

 • Funkcjonalności nowoczesnych kont osobistych

  Od niedawna banki oferują dodatkowe funkcjonalności kont osobistych. Co można znaleźć?

  czytaj dalej