Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

27 marca
09:31 2013

Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

Historia kredytowa może decydować o pozytywnej decyzji kredytowej bądź o odmowie przyznania kredytu.

Jak bank sprawdza historię kredytową?

Wszelkie nasze zadłużenia, czy to pożyczki gotówkowe, hipoteczne czy kredyty ratalne, a nawet poręczenia za spłatę kredytu udzielonego komuś innemu, mają swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jest to historia, a więc zawarte w bazach danych Bura Informacji Kredytowej są nie tylko informacje o aktualnie zaciągniętych kredytach, ale także o tych, które kredytobiorca już spłacił bądź spłacić powinien, a tego nie zrobił.

Kredyt hipoteczny w BOŚ Bank – Do 5 pierwszych lat bez spłaty kapitału!

Co więcej – Biuro Informacji Kredytowej posiada również informacje o tym, jak spłacane są zobowiązania, tzn. czy należności regulowane są tak jak powinny – systematycznie i w terminie.

Biuro Informacji Kredytowej utworzone zostało przez same banki oraz Związek Banków Polskich. Ma za zadanie gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o zobowiązaniach kredytowych bankom oraz innym instytucjom zajmującym się udzielaniem kredytów. Tworzone przez Biuro Informacji Kredytowej raporty pozwalają zmniejszyć ryzyko związane z ich udzielaniem.

Szukasz korzystnego kredytu na mieszkanie? Pomoże Ci porównywarka kredytów hipotecznych >>

Również kredytobiorca może dowiedzieć się, jak wygląda jego historia w BIK. Ma bowiem możliwość płatnego pobrania takiego raportu. Jak ważna jest rola BIK-u podkreśla ostatnia nowelizacja Rekomendacji T, która nakłada na banki obowiązek sprawdzania i analizowania historii kredytobiorcy w instytucjach właśnie do tego przeznaczonych.