Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Niedziela, 05 lipca 2020 r. Imieniny: Karoliny i Antoniego
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Co powinieneś wiedzieć o kredytach gotówkowych?

14732-Co-powinienes-wiedziec-o-kredytach-gotowkowych

Na jakich zasadach udzielane są kredyty gotówkowe i co należy sprawdzić, decydując się na zaciągnięcie kredytów gotówkowych? Nie wiesz? Służymy pomocą!

Kredyty gotówkowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów kredytów na rynku bankowym. Ich podstawową cechą jest duża dowolność w zakresie przeznaczenia pozyskiwanych w ten sposób środków. Bank przy kredytach gotówkowych nie kontroluje, na co zostaną one wydane.

Kredyty bez poręczycieli

W ofertach wielu banków można znaleźć kredyty gotówkowe, które nie wymagają do ich uzyskania ustanowienia zabezpieczeń, w tym składania podpisów pod umową przez poręczycieli. Przy takich kredytach badana jest jedynie zdolność kredytowa wnioskodawcy, co znacznie zmniejsza formalności przy staraniu się o kredyt. Najczęściej kredyty gotówkowe bez zabezpieczeń można uzyskać na podstawie zaświadczeń o dochodach oraz dowodu osobistego.

Kredyty zabezpieczone

Atutem kredytów gotówkowych zabezpieczonych jest możliwość uzyskania preferencyjnych warunków dotyczących prowizji czy oprocentowanie. Zabezpieczenie kredytu pozwala również uzyskać wyższe kwoty pieniędzy. Formalności przy kredytach z zabezpieczeniem są bardziej rozbudowane, gdyż konieczne jest przedstawienie większej liczby dokumentów.

Jak wybrać właściwą ofertę?

Przed zdecydowaniem się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego warto dokładnie określić kwotę, którą chce się pozyskać. Po pierwsze zaciągając, zbyt mały kredyt może pojawić się konieczność uzyskania dodatkowych pieniędzy. Z drugiej strony za duży kredyt, przy którym nie wykorzysta się całej kwoty na określony cel, wiąże się z wyższymi ratami, które przez długi czas będą obciążały domowy budżet. Dodatkowo wysoki kredyt może utrudniać skorzystanie w przyszłości z innych produktów finansowych. Dokładne określenie potrzebnej kwoty pieniędzy przy staraniu się o kredyt pozwala również lepiej wybrać ofertę banku. W zależności od potrzebnej kwoty kredytu znaleźć można oferty kredytów gotówkowych udzielanych na preferencyjnych warunkach, które pozwalają skorzystać z niższego oprocentowania, braku prowizji.

Przygotowanie dokumentów

Kredyt gotówkowy można obecnie uzyskać poprzez serwisy internetowe banków i bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów oprócz informacji o dochodach, które bank sprawdza poprzez analizę wpływów na rachunek . W większości przypadków bank wymaga, jednak przedstawienia dokumentów do wniosku kredytowego. Dobrym rozwiązaniem jest przygotować niezbędne dokumenty przed udaniem się do banku w celu podpisania wniosku kredytowego, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Banki mogą wymagać przedstawienie zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, wyciągów z konta za ostatnie 3 miesiące, dowodów opłat za mieszkanie, prąd.

Popularne artykuly
  • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

    Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

    czytaj dalej

  • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

    Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

    czytaj dalej