Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Środa, 05 sierpnia 2020 r. Imieniny: Marii i Stanisławy
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

BIK to nie czarna lista

14986-BIK-to-nie-czarna-lista

Decyzja kredytowa opiera się na wielu wytycznych. Jedną z nich jest Biuro Informacji Kredytowej, które jest często mylone z czarną listą dłużników.

Historia kredytowa konsumentów jest archiwizowana i publikowana właśnie w BIK-u. A jak wiadomo historia może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. Dlatego upraszczanie i sprowadzanie roli BIK-u jedynie do publikacji negatywnej historii jest ogromnym błędem. Do Biura Informacji Kredytowej trafiają wszystkie informacje odnośnie do spłacanych przez nas kredytów. Otóż mogą to być zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne. Sama instytucja jest punktem odniesienia dla instytucji bankowych w przypadku udzielania kredytów konsumentom. Sama ideologia BIK-u powstała w momencie wzmożonych pożyczek udzielanych konsumentom. Wówczas została powołana instytucja, która miała stanowić łącznik na linii bank–klient. Gdyby nie istniał BIK, poszczególne banki miałyby ogromna trudność z weryfikacją naszej zdolności finansowej. Otóż nie byłoby wówczas podstawy do określenia możliwości kredytowych wnioskodawców.

Jeżeli planujemy w przyszłości wziąć jakąkolwiek pożyczkę, to warto zdecydowanie wcześniej zatroszczyć się o punktację w BIK-u. Otóż okazuje się bowiem, że nawet najmniejszy kredyt może wywoływać zbawienny wpływ na naszą zdolność kredytową. Oczywiście kredyt, który spłacany byłby regularnie bez żadnych opóźnień. Jest to wówczas dla banku informacja, że w sposób rzetelny i wiarygodny podchodzimy do kwestii spłaty zobowiązania finansowego w banku.

Każdy, kto planuje wzięcie kredytu nie powinien myśleć o instytucji BIK-u jako o czarnej liście. Może to bowiem spowodować lawinę złego nastawienia względem weryfikacji naszej zdolności kredytowej.

Podsumowując sama instytucja Biura Informacji Kredytowej jest swego rodzaju bazą danych dla banków i punktem odniesienia zarówno dla instytucji finansowych jak i dla nas względem potencjalnych możliwości finansowych. Wbrew opinii wielu konsumentów jest to źródło opinii obiektywnej a nie negatywnej.

Popularne artykuly
  • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

    Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

    czytaj dalej

  • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

    Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

    czytaj dalej