Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu sprawnego jej działania. Więcej informacji w Regulaminie.

x
Piątek, 13 grudnia 2019 r. Imieniny: Łucji i Otylii
Zrealizuj swój mPlan hipoteczny! - sprawdź promocję w mBank

Zobacz też

Czy warto korzystać z kalkulatorów kredytów online?

Wzięcie kredytu to poważna decyzja, która powinna być poprzedzona wnikliwymi rozważaniami i przygotowaniami. Już przed rozpoczęciem całej procedury warto ułatwić sobie sprawę, korzystając chociażby z bezpłatnych rozwiązań. Mogą nimi na przykład być internetowe kalkulatory kredytów. Czy warto używać tego typu narzędzi do rozeznania się w temacie?

 

Jak działają kalkulatory kredytów?

Różnego typu kalkulatory finansowe można znaleźć przede wszystkim na stronach internetowych banków, firm pożyczkowych czy na innych niezależnych portalach. Zasada ich działania jest niezwykle prosta i z pewnością poradzą sobie z nimi nawet niedoświadczeni użytkownicy komputerów. Wszystko ogranicza się w zasadzie do wypełnienia prostego formularza, a wprowadzone w nim dane przetwarzane są dalej przez odpowiedni algorytm i zwracane w formie konkretnego wyniku.

Pamiętajcie, że tego rodzaju narzędzia nie powinny zbierać Waszych danych osobowych – dbajcie o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Rodzaje kalkulatorów finansowych

Dostępne w Internecie kalkulatory to nie tylko możliwość obliczenia całkowitego kosztu kredytu. Posługując się nimi, można z łatwością obliczyć także:

 • Wysokość rat zobowiązania,
 • Koszty związane z wyborem rat stałych i malejących,
 • Zdolność kredytową,
 • Opłacalność konsolidacji kredytów.

2019 01 15 3

Kalkulator zdolności kredytowej Expander

Niektóre portale oferują ponadto możliwość skorzystania z kalkulatorów inwestycyjnych, emerytalnych i ubezpieczeniowych. Jest to świetna szansa dla tych, którzy lubią mieć kontrolę nad swoimi finansami.

Najpierw wyliczenie, później bank

Zachowanie takiej kolejności pomoże rozeznać się w tym, czy w ogóle w danym przypadku istnieje szansa na dostanie kredytu. Zawsze warto mierzyć siły na zamiary – dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek czy niekoniecznie miłych konsekwencji. Przykładowo: samodzielne sprawdzenie swojej zdolności za pomocą kalkulatora pozwoli uniknąć wysłania zapytania kredytowego do BIK. Korzystając z ogólnodostępnych narzędzi, eliminuje się ryzyko, że ocena punktowa kredytobiorcy – a tym samym jego zdolność kredytowa – zostanie obniżona.

Zalety narzędzi online

Jedną z największych zalet tego rodzaju kalkulatorów jest możliwość zapoznania się z orientacyjnymi warunkami potencjalnego kredytu. Otrzymany wynik pozwala przeanalizować sytuację i skłania do refleksji. Kalkulacja może bez wątpienia stanowić pewnego rodzaju impuls do działania czy poprawienia swojej kondycji finansowej.

Podsumowanie

Skorzystanie z kalkulatora kredytowego to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą przygotować się przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Jeśli jednak przyszły kredytobiorca planuje poznać jednoznaczne szczegóły i warunki całego procesu – niestety czeka go wizyta w banku.

Popularne artykuly
 • Ocena zdolności kredytowej. Nowe zalecenia KNF

  Komisja Nadzoru Finansowego wydała nowelizację Rekomendacji T. Skierowana jest ona do wszystkich banków podlegającym przepisom prawa polskiego oraz działających w Polsce instytucjom kredytowym. Do końca lipca tego roku mają one wprowadzić nowe wytyczne dotyczące oceny zdolności kredytowej klientów.

  czytaj dalej

 • Historia kredytowa: czym jest i jak sprawdzają ją banki

  Historia kredytowa osoby starającej się o kredyt na mieszkanie ma niezwykle duże znaczenie dla banku. Zwłaszcza wobec raportów mówiących o powiększającej się liczbie Polaków nie spłacających swoich zadłużeń. To na podstawie historii kredytowej bank ocenia wiarygodność przyszłego kredytobiorcy, a tym samym ryzyko kredytowe, czyli określa, jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że kredyt wraz z odsetkami nie zostanie spłacony.

  czytaj dalej